עכבישים ברשת:
אתר העכבישים הישראלי

spiders in the web:
spiders of Israel

מערכת פרוקי הרגליים (Artropoda) היא אחת המערכות הגדולות בעולם החי ומכילה כ 75% מהמינים הידועים למדע. העכבישניים (Arachnida) הם המחלקה השנייה בגודלה מבין פרוקי הרגליים, והעכבישים (Araneae) הם הסדרה הגדולה במחלקת העכבישניים. כל העכבישניים, משתייכים לתת מערכת בעלי הכליצרות (Chelicerata) (כליצרות הן גפי הפה המאפיינות את העכבישניים ובעזרתן העכבישניים מוצצים מזון "נוזלי" מעוכל חלקית, בניגוד למנדיבולות (לסתות) שהן גפי הפה של החרקים, רבי הרגל והסרטנים). לכל העכבישניים זוג גפי פה (כליצרות), זוג בחנינים ו-4 זוגות גפי הליכה. לרוב קיים איחוי בין יחידת הראש ויחידת החזה ליחידה אחת הנקראת "ראשחזה" או Cephalothorax וקיימת יחידה נוספת נפרדת – הבטן Abdomen.

בעלי כליצרות נוספים הם: העקרבים (Scorpionida), העכשובים (Solifuga) (שם עממי: עקרבוטים), הקוצרים (Opiliones), האקריות (Acari), ועוד.

 כיום ידועים בעולם מעל- 40,000 מיני עכבישים המשתייכים ל- 3,777 סוגים ול- 109משפחות. עם זאת מועט הוא הידע על הטקסונומיה, הביולוגיה והאקולוגיה של עכבישים באזורים רבים בעולם, וביניהם המזרח התיכון.

http://research.amnh.org/iz/spiders/catalog/COUNTS.html

 

 

מטרת אתר זה לספק מידע מהימן על עכבישי ארץ ישראל.

בהמשך תוכל/י למצוא מגדיר שדה למשפחות העכבישים הנפוצות בארץ. מגדיר זה הוכן ע"י דינש ראו ואפרת גביש ככלי עזר לביוטופים, והותאם בהמשך לקורס אקולוגיה של עכבישנים הניתן ע"י פרופ' יעל לובין.

נשמח מאוד להערות על המגדיר ע"מ שיוכל לשמש טוב יותר את הציבור הרחב.

לחצ/י כאן להכרת מבנה העכביש

לחצ/י כאן למעבר למגדיר השדה

 
 
גביש פיתוח אתרים Copyright © Efrat Gavish